نقشه راه توسعه کسب و کار

ورود دیدگاه‌های پرفسور کارل گوستاو یونگ زمانی در سازمان‌ها حیاتی شد که بکارگیری استانداردها، شیوه و تکنیک‌های مهارتی نتوانست برخی از مشکلات سازمان‌ها را که سال‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند حل نماید.
کسانی که با نحوه و مکانیزم عمل سایه، عقده و کهن‌الگوها در حوزه ناخودآگاه مدیریت آشنایی دارند معتقدند که مدیریت ناشناخته‌ها در سازمان و پیش‌بینی رخدادهای بحران‌زا قبل از فراگیر شدن آن در سازمان کمک بسیاری به آن¬ها نموده است.
مکانیزم‌های معرفی شده در روانکاوی یونگ بدون آن‌که شما اراده کنید سازمان را تحت تسخیر و اداره خود درمی‌آورند. آن‌ها موجب می‌شوند  کلیت سازمان یا بخشی از آن به مرور از درون پوسیده شده و فرو بریزد، بدون آن‌که مدیران آمادگی این فروپاشی را داشته باشند. مدیران مسلح به این تئوری نه تنها همواره از موج‌های سهمگینی که برای درنوردیدن سازمان  به سمت آن می‌‌‌‌‌‌‌‌¬آیند زودتر مطلع می‌شوند، بلکه ریل‌گذاری مناسبی در سازمان برای استفاده از فرصت‌هایی که امروز قابل دیدن نیستند صورت می‌دهند. برخی از سرفصل‌های این مبحث شامل موارد ذیل می‌باشد:

– مراحل ۱۲ گانه رشد افراد سازمان کدامند؟
– مدیران سازمان شما در کدام یک از این مراحل قرار دارند؟ (Archetype)
– چگونه به افراد کمک کنیم تا برای رفع چالش‌ها به‌جای نشانه گرفتن محیط بیرونی، به کنکاش در داخل روان سازمان و پیدا کردن راه¬حل برای آن در داخل بگردند؟ (Shadow)
– ریشه مسائل تکراری در سازمان که به نظر هیچ‌وقت هم قرار نیست حل شوند چیست؟ (Complex)
– چرا کارکنان کاری را که از آنان انتظار می‌رود انجام نمی‌دهند؟
– چگونه نقشه روان سازمان‌مان را ترسیم کنیم و بر اساس این نقشه، نقاط بحرانی آتی سازمان را شناسایی نماییم؟
مجموعه‌هایی همچون لاستیک بارز، رنو فرانسه، مپنا و… از جمله مجموعه‌هایی هستند که از خدمات مجموعه بنیاد فرهنگ زندگی در این حوزه بهره‌برداری نموده‌اند.

0 پاسخ

ارسال یک پاسخ

در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + دو =